09 Dhjetor 2011

Labyrinthi

Labyrinth i qarkut tė mbyllur. Llogo e KKTK– e pėrzgjedhur si pjesė e zbulimit mė tė rėndėsishėm nė Kosovė.

 

Unik dhe pjesė e kompozicionit: labyrinthi i qarkut tė mbyllur (nė qendėr),hardhia e rrushit (lartė), gjethe tė lerthit (poshtėt) dhe nyja profilaktike (pjesė e hyrjes sė imagjinuar).

 

Shpreh idetė religjioze-filozofike dardane (karakteri heliolatrik) mbi ciklin e jetės.

 

Ėshtė pėrfytyrim dardan i universit.

 

Ėshtė zhvilluar nga qiellvėshtruesit / priftėrinjt dardanė (parahistori, antikė).

 

*

Sfera qendrore paraqet: Diellin - Dritėn – Vetėdijen mė tė lartė.

 

Lindja – vdekja – ringjallja shprehet pėrmes 6 svastikave.

 

U gjet nė monumentin epigrafik tė Smirės (Edi Shukriu, 1988). Nė tri faqet e tjera janė paraqitur labyrinthi katėrkėndėsh dhe dy tekste identike me pėrkushtim Hyjneshės Dardane.

________________________________________________________________________________

Shukriu, Edi
(2010)   “Two labyrinths and Dardanian, Greek and Roman relations by Dea Dardanica’s monument”, 5čme colloque international sur l’Illyrie méridionale et l’Epire dans l’antiquité, Grenoble, 8-11 octobre 2008, Volume II, CRHIPA – De Boccard, Paris, 571-575.


(2010)  “Two labyrinths and two identical texts on the Dardanian goddess”, ARKOS /Scienca e reastauro/ 19, Cosenza, 160-164.


(2004)  “Perėndesha Dardane – Ikonografia e monumenteve, simbolet dhe funksionet”, Instituti i Historisė, Kosova 24, Prishtinė, 9-33 etj.